Web Servislerinde Türk Devi

BW 2010.24.Teknoloji

– Şirket, 13 yıldır sürekli büyüyor
– “Web hizmetlerinin geleceğinde uygulamalar var”

SoftCom dünyada 40’dan farklı dil konuşan 200’den fazla ülkede milyonlarca müşterisi bulunan Kanada merkezli bir firma. Şirket hakkında az bilinen gerçek ise tümüyle Türk girişimciler tarafından kurulmuş olması. Aynı fen lisesinden mezun birkaç arkadaşın üniversitede kısmen ayrılan yolları, farklı iş deneyimleri ve girişimler ile 1997 yılında Kanada’da tekrar birleşince, “öncelikle danışmanlık veririz” diye düşünerek kurdukları firma, gelişmekte ve büyümekte olan internet dünyasını göz önüne alarak web hosting (barındırma) konusunda faaliyet göstermeye başlar.

SoftCom’un iş hayatındaki sıçrayış noktası mail2web isimli servisle yaşanır. Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Türker Sokullu, “O dönemde bir ihtiyaçtan dolayı mail2web servisini geliştirdik” diyor ve devam ediyor: “Pek çok şirket çalışanı gittikleri farklı yerlerden şirketlerindeki elektronik postalarına ulaşamıyorlardı, bu elektronik posta kutularına web üzerinde diledikleri yerden ulaşabilecekleri bir servisi yazdık ve uygulamaya aldık.”

mail2web çok kısa bir süre içinde dünyanın pek çok farklı ülkesindeki kullanıcılar tarafından kullanılmaya başlayınca, SoftCom’un diğer servis ve hizmetleri de popülerleşmeye başlıyor. Şu anda web barındırma ve mail2web dışında pek çok servisleri bulunan SoftCom özellikle KOBİ’lere yönelik sunduğu servisler ile ürün ağını genişletiyor. Sokullu, “Firmanızda bir mail sunucusu kurmak, barındırmak, bir teknisyen çalıştırmak, doğru ortamı sağlamak önemli bir maliyet oluşturuyor” diyor ve ekliyor: “Biz bu hizmeti ayda 10 dolar gibi rakamlara sunabiliyoruz ve bu servisin arkasına Google AntiSpam, yedi yıl yedekleme gibi ekstra hizmetleri de ekliyoruz.”

Kanada’dan tüm dünyaya web servisleri satmaya devam ederken Türker Sokullu ve arkadaşlarının dikkatini çeken bir konu; Türkiye için özel bir yatırım veya pazarlama kampanyası yapmamış olmalarına rağmen her geçen gün müşteri sayılarının artması olmuş. Özellikle son birkaç yılda bu talep o denli artmış ki Türkiye’de bir ofis kurmak ve operasyonu Türkiye’den Türkiye için özel olarak yürütmek daha doğru olacak diye düşünerek 2009 yılının sonunda SoftCom Bilişim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş ismi ile bir şirket kurmuşlar. Şu anda kullandıkları markaları ise daha.net.

Türkiye’deki web barındırma hizmetlerinin ne denli parçalanmış ve iş ilişkilerinin yakın çevre ile yürütüldüğü göz önüne alınırsa cesaret isteyen bir adım olmuş Türkiye’de pazara girmek. Tek sorun elbette pazarın parçalanmış ve kurumsal olmaktan uzak yapısı değil yasalar ve finansal süreçler de Kanada veya Amerika ile kıyaslanamayacak kadar dezavantaj oluşturuyor. SoftCom Türkiye Genel Müdürü Timur Çataklı, “Yaptığımız işi yüzde yüz Türkiye’deki yasalar çerçevesinde sürdürüyoruz. Evet bazı dezavantajlarımız yok değil ama bunların üstesinden gelebileceğimizi düşünüyoruz” diyor ve ekliyor: “13 yıllık küresel bir bilgi birikimine sahibiz ve Türkiye’deki kurumsal hizmet pazarı henüz daha yolun başında. İşletmeler de verdiğimiz hizmetin farkını görüyorlar ve memnunlar.”

Sokullu’nun Türkiye pazarında hayretle karşıladığı bir durum söz konusu: “Amerika veya Kanada’da bankaya kredi almaya gittiğinizde bir milyon dolarlık bir donanımı sadece ipotek ettirerek rahatlıkla sağlayabiliyorsunuz, ancak Türkiye’de bankalar üç yıl faaliyet göstermiş olmanızı bekliyorlar” diyor ve ekliyor: “Zaten üç yıl boyunca kendi ayaklarımın üstünde durduysam bankaya artık gitmem, onlar bize gelsin, biz onları finanse edelim.”

SoftCom’un Türkiye pazarında büyümek için sektörel işbirliği ve satın alma stratejileri bulunuyor. “Şu ana kadar Türkiye pazarında altı firma satın aldık ve önemli miktarda yatırım yapmış durumdayız. Belki gelecek dönemlerde yatırım bütçemizi on katına çıkaracağız” diyor Çataklı.

Söz konusu olan teknoloji internet olunca, 13 yılda değişen çok şey var. Sokullu’nun bu noktada altını çizdiği; web barındırmanın halen lokomotif konumda olmasına rağmen artık hizmetlerin web uygulamalarına doğru kayıyor olması. “Cloud computing (bulut işlem) çok önem kazanacak, biz de çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz” diyor Sokullu.
Türkiye’nin genel olarak teknolojiyi geriden takip etme alışkanlığına rağmen bir kez kullanmaya başlayınca dünyadaki tüm listelerde ilk beş sıra içinde olduğunu unutmamak lazım. Üstelik web hizmetleri pazarındaki yapı kafalarda pek çok soru işareti bırakmasına rağmen SoftCom 13 yıllık küresel deneyimi ile Türkiye pazarına yeni bir soluk ve dinamizm getirmeye kararlı görünüyor.

Sözün Özü: SoftCom’un Türkiye pazarında işi kolay değil. Ancak sahip oldukları deneyim ve tecrübe rakiplerine karşı üstünlük sağlıyor.

Bu yazı Bloomberg Businessweek Türkiye Dergisinin 20-26 Haziran 2010 24. sayısında yayınlanmıştır.
Orjinal PDF dosyasını buradan indirebilirsiniz.

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply