Ve Nihayet Video İletişim Çağı

Video İletişim Çağı

– Video iletişimde HD çözünürlük artık bir standart oluyor
– “20 yıldır gelişen bir teknoloji bu yıl dönüm noktasını yaşıyor”

Alexander Garaham Bell 1876 yılında telefonu icat ettiği günden bu yana insanoğlu geliştirdiği teknoloji ile iletişim adına büyük yol aldı. Her geçen gün kullanıma sunulan iletişim teknolojisine yönelik yeni ürünler ve hizmetler hayatımızı daha kolay hale getirdi. Hayatımızda büyük önem taşıyan internet ve mobil cihazlar, bilim kurgu filmlerinde yer alan sahnelerin gerçeğe dönüşmesini sağladı.

Şüphesiz bugün iletişim teknolojileri içerisinde IP bazlı bağlantılar, dijital veri transferi ve internet en büyük rolü oynuyor. Her geçen gün sayısı artan genişbant bağlantı aboneleri daha yüksek hızlarda daha kaliteli bir iletişim imkanına sahip oluyor. YouTube, Vimeo gibi internet tabanlı video servisleri henüz çok genç olmalarına rağmen 720p ve 1080p HD kalitesinde video paylaşımını mümkün kılar hale geldiler bile. Elbette teknolojinin bu denli hızlı gelişmesinde bir diğer önemli unsur kişisel bilgisayarların (PC) işlemci güçlerindeki artış. Sadece 15 yıl önce bilgisayarda video izlemek için dahi özel işlemcilere sahip kartlara gerek duyulurken bugün cep telefonları bile HD kalitede video kaydı yaparak bu şekilde kaydedilmiş videoları gerçek zamanlı oynatabiliyor.

Değişen bir diğer önemli teknoloji ise televizyonlar. 60 yılı aşkın bir süredir her eve girmeyi başaran, tek yönlü yayın içeriği ile beslenen konvansiyonel televizyonlar artık sadece biçimsel olarak değil aynı zamanda mental olarak da şekil değiştiriyor. Logitech Video Ürünleri Bölümü Başkanı Eric Kintz geçtiğimiz haftalarda düzenlenen Google I/O etkinliğinde duyurusu gerçekleşen Google TV ve Logitech işbirliği için, “Amerika’daki 60 milyondan fazla HD televizyona daha önce hiçbir televizyonun sahip olmadığı özellikleri getiriyoruz” diyor. Ancak elbette yenilikler web içeriğini konvansiyonel televizyon yayınları ile birleştirmekten ibaret değil. 720p ve 1080p kayıt yapabilen video kameralar ve tam HD destekli yazılımlar sayesinde artık kesintisiz ve görüntüde bozulma olmaksızın video görüşmeleri yapmak mümkün.

“HD ve tam HD çözünürlükte görüşme yapmak bireysel ve kurumsal kullanıcılar çok önemli” diyor Eric Kintz ve ekliyor: “Vücut dili ve mimikleri gerçek deneyime en yakın şekilde karşı tarafa aktarabiliyor olmak büyük önem taşıyor.” Bu gelişmelere değer katan bir diğer önemli nokta ise özellikle 2009 yılında yaşanan küresel krizle birlikte işletmelerin seyahat masraflarını düşürme yönünde kritik kararlar almış olması. Microsoft Global Üretim ve Kaynaklardan Sorumlu Genel Müdürü Çağlayan Arkan, “Microsoft bu noktada sadece kendi teknolojilerini kullanarak, iletişim, seyahat maliyetlerinde ve teknolojiyi etkin kullanarak hızlanan satış süreçlerinde geçen yıl içinde 211 milyon doları aşan tasarruf sağladı” diyor. Microsoft’un yuvarlak masa toplantıları için kendi geliştirdiği özel bir çözümü bulunuyor. Üstelik bu çözümü 3 bin dolardan başlayan fiyatlarla satın almak mümkün. Bir diğer benzeri çözüm ise Cisco’nun geliştirdiği

TelePresence sistemi. Dev ekranlar ve çevresel görüntüleme kabiliyetine sahip kameralar ile gerçek bir toplantı odası simüle edilebiliyor. Bank of America 200’den fazla noktaya kuracağını açıkladığı TelePresence çözümü ile tüm küresel çalışanlarının yüz yüze toplantı yapmasını olanaklı kılacağını açıklayan firmalardan sadece biri. Belli bir ölçeğin üstündeki işletmeler için Microsoft RoundTable ve Cisco TelePresence sağladıkları avantajlar göz önüne alındığında yatırım yapılabilir teknolojiler. Ancak orta ve küçük ölçekteki işletmelerin daha düşük bütçelerle aynı çözümlere yakın teknolojiler kullanması mümkün mü? “Evet mümkün” diyor Eric Kintz ve ekliyor: “Yüz euronun altında bir kamera  maliyeti ve ücretsiz Logitech VID HD yazılımı ile tam HD video görüşmesi yapabilirsiniz.” Özel bir oda kurmaya gerek kalmaksızın birkaç bin dolarlık yatırımla üstelik tam HD görüşme yapmak… Kulağa cazip geliyor.
Ama daha cazip gelenler de var. Mobil tam HD mesela… Apple CEO’su Steve Jobs’un geçtiğimiz hafta içinde tanıttığı iPhone 4, 720p çözünürlükte kayıt yapabilen ve yüz yüze video görüşmeyi mümkün kılacak. Jobs’a göre video görüşmede daha önce hiç olmadığı kadar iyi bir deneyim sunacaklar. Mobil cihazlardaki bu gelişme şüphesiz ki Apple ürünleri ile sınırlı kalmayacak. Acaba herkesin cebinde HD kameraya sahip bir mobil iletişim cihazı varken masaüstü çözümlere ilgi devam edecek mi? Eric Kintz can alıcı noktanın büyük ekranda HD deneyimini yaşatmak olduğunun altını çiziyor. “YouTube ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerindeki videoların yüzde 40’ı web kameraları ile kaydediliyor” diyor Kintz ve ekliyor: “Adobe Flash ile geliştirilen bir takım uygulamalalar web kameralarına olan ilgiyi artırıyor.” Google TV ve benzeri teknolojilerin büyük ekranlı televizyonlar ile buluşuyor olması web kameralarının önünü açacak bir durum. Görünen o ki mobil cihazlar ve masaüstü web kameraları birbirine rakip değil, bütünleyici teknolojiler olarak yollarına devam edecekler.
CISCO, Apple, Google, Logitech gibi firmaların yaptığı tüm tanıtımlar video açısından 2010’u önemli bir dönüm noktası haline getiriyor. İşletmeler açısından bütçelerinin elverdiği ölçüde satın aldıkları çözümlerin fiyat aralığı birkaç yüz dolar ile birkaç yüz bin belki de milyon dolar arasında olabilir. Ama kesin olan, video iletişim teknolojilerinin evlerde ve iş dünyasına hiç olmadığı kadar hızlı yaygınlaşacağı.

Sözün Özü: Artan işlemci gücü ve genişbant iletişim imkanları sayesinde HD video iletişimi hayatımızın çok daha önemli bir parçası haline gelecek.

Bu yazı Bloomberg Businessweek Türkiye Dergisinin 13-19 Haziran 2010 23. sayısında yayınlanmıştır.
Orjinal PDF dosyasını buradan indirebilirsiniz.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply