Archive for the ‘Yazılar’ Category

Gelecek Hafta Bloomberg Businessweek Türkiye’de

Cuma, Aralık 2nd, 2011

Oldukça yoğun bir zaman akışının içindeki çer çöp misali hayatımızı harcıyoruz. Epifanik konuların mistik ağırlı içindeki izdüşümsel saçmalıklarına girip, çok şey bilen biri gibi davranıp, aslında boş adam misali dünyayı işgal eden insan modelini hiç sevmiyorum. Dosdoğru olacaksın. Yaşım 34 ama oyun oynamayı hâlâ seviyorum. 1977 yılında başlayan Star Wars efsanesi 25. yıldönümüne girmek üzere. Tam bu çeyrek yüzyıllık dönemin sonuna gelirken Electronic Arts’ın yayıncılığını ve Bioware’in yapımcılığını üstlendiği Star Wars The Old Republic isimli MMORPG tarz oyun, ön siparişlerini almaya ve 20 Aralıkta maceraya başlamaya hazır. İmparatorluk ve Cumhuriyet saflarında yer alan sekiz farklı karakterden birisi ile Star Wars evrenine girebileceksiniz. Bu sekiz karakterin gerçek iş dünyasındaki karşılıkları ise gelecek hafta raflara çıkacak olan Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde okuyabilirsiniz.

Yine gelecke hafta BBW’de yer alan özel dosya konusu çalışmam F@TİH Projesi içinde yer alan tabletler üzerine. 12 milyon tableti gençlere dağıtmaya hazırlanan devlet ve bu işin kimlerin ağzını sulandırdığı… Herkes buzdağının su üstündeki kısmına odaklanmışken suyun altında neler var? Bunlara değinmeye çalıştım. Keyifle ve ilgiyle okuyacağınızı tahmin ediyorum.

Reklamları bitirdiğime göre hayatınıza devam edebilirsiniz 🙂

Dijital Türkler 2011

Pazartesi, Ocak 31st, 2011

2010 yılının Nisan ayında yayınlanan “Dijital Türkler” isimli haber çalışmamız gerek bu ekosistemin üyelerinden gerekse okuyucularımızdan büyük beğeni alınca bu sene tekrarlamaya karar verdik. Yoğun ve hummalı bir çalışmanın ardından “Dijital Türkler 2011” dosyasını sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Bu sene Ticari, Akademik ve Yeni Girişimler olmak üzere üç farklı kategoride yerel ve küresel başarılı Türk isimlere yer verdiğimiz çalışmayı keyifle okuyacağınıza inanıyoruz. Hızla büyüdüğünü gördüğümüz bu ekosistem için “Dijital Türkler 2012” dosyası da gelecek yıl da sizlerle buluşacak. Ancak artan bunca ismin hepsine sayfalarımızda yer vermek gerçekten güç. Belki de gelecke yıl karşınıza bir organizasyon ile çıkıyor olabiliriz.

Keyifle okumanız dilekleriyle…

Google’da Değişmeyen Değişim

Cuma, Aralık 17th, 2010

Bu hafta başında Google Türkiye ofisinin davetlisi olarak bir grup gazeteci arkadaşla beraber Google Zürih Ofisine iki günlük bir ziyaret gerçekleştirdik. Hem ofisi gezmek hem de Google ürünleri (servisleri) hakkında yöneticiler ve uzman mühendislerden  bilgiler almak gerçekten heyecan verici, bir o kadar da unutulmayacak bir deneyim oldu.

Google Zürih Ofisi, Google’ın tüm dünyadaki 20’den fazla ülkede bulunan 40’ın üstündeki mühendislik araştırma ve geliştirme merkezlerinden bir tanesi. Search, Maps, Ads gibi pek çok popüler servisin geliştirildiği büyük bir bina. Daha doğrusu bir kaç binadan oluşan bir kompleks ve aynı zamanda iş deneyimi açısından eşsiz bir deneyim sunan ilginç bir ortam.

Binanın her katında sınırsız içeriğiyle minik mutfaklar bulunuyor. Bunun ötesinde özel telefon kulübeleri, oyun odaları, barlar, uyku, spor ve masaj salonları gibi pek çok aktif sosyal alana sahip. Mesai saati diye bir kavram yok ve insanlar görev bilinci içinde diledikleri gibi özgürce çalışıyorlar. Elbette bu ofiste çalışmak için gerçekten zorlu mülakatlardan geçilmesi ve yaptığınız işte dünyadaki en iyiler arasında olmanız şartı var. Google Zürih Ofisinin resimlerine buradan bakabilirsiniz.

Webin değişen yapısı ve bu dönüşüm içinde Google’ın pozisyonu ve stratejisi ile alakalı yazımı gelecek hafta yayınlanacak olan Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinin 5. Yıl Özel sayısında okuyabilirsiniz.

Siber Tehditler Dünyası

Pazartesi, Kasım 1st, 2010

Dijital dünyanın hayatımızda oynadığı rol bu denli yoğun hale gelince beraberinde getirdiği tehditler de büyük önem kazandı. Bu çerçevede her yıl EMC’nin güvenlik birimi RSA tarafından düzenlenen RSA Güvenlik Konferansı, bu sene 12-14 Ekim tarihleri arasında Londra’da düzenlendi. Türkiye’den konferansa katılan tek muhabir olarak, hayatımda katıldığım içeriği en dolu ve doyurucu konferans olduğunu söyleyebilirim. Konferans süresince gerek katıldığım sunumlar, gerek röportajlar gerekse tanıştığım çok değerli yazar ve analistlerden çok önemli bilgiler aldım. Konferans esnasında, saymaya kalksak sizlerin okumaktan sıkılacağı, pek çok konu başlığı olmasına rağmen en önemli gördüğüm Siber Savaş, Siber Organize Suç Örgütleri ve Sosyal Ağların getirdiği tehlikeleri üç ayrı konu olarak bu hafta yayınlanan Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde yer alan Odak Noktası bölümünde ele aldım. Merakla okuyacağınızı ve okurken en az benim yazarken aldığım keyif kadar ilginç bulacağınızı düşünüyorum.

HTC Londra Notları

Pazartesi, Eylül 20th, 2010

Geçtiğimiz hafta 14 – 15 Eylül günleri HTC’nin basın lansmanına davetli olarak Londra’daydım. HTC her yıl gerçekleştirdiği bu etkinliğinde en yeni ürünlerini ve gelecek döneme ait stratejilerini basın ile paylaşmakta. Bu sene HTC Desire HD ve Desire Z isimlerinde iki yeni ürün ve bu ürünler ile uyumlu HTC Sense servisini tanıttılar. HTC Sense servisi muhtemelen gelecek günlerde yazılım güncellemesi ile mevcut ürünler ile uyumlu hale de gelecek.

Nokia’nın da aynı günlerde Nokia World 2010 etkinliğini düzenlemesi iki firma arasında ilginç bir çekişmeyi gündeme taşıdı. HTC Nokia World 2010 etkinliğinden otobüs kaldırarak davetli gazetecileri HTC etkinliğine taşıdı. Geçen sene de aynı durumla karşılaşan Nokia ise bu sene daha hazırlıklı bir şekilde ilginç bir gerilla taktiği uyguladı ve HTC etkinlik binası önünde “HTC Hayatta Kalma Kiti” dağıttı.

Açıkçası bu durumun ne kadar etik olduğu tartışılabilir ancak Amerika ve İngilitere’de rakip markaların adı kullanılarak rekabete izin verildiği için yasal bir sakınca bulunmuyor. Kit ile birlikte dağıtılan minik notun da resmini ekleyerek konuyla alakalı daha detaylı bilgi almak isteyenlere Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinin 19-25 Eylül tarihli sayısında yazdığım analizi okumalarını tavsiye ediyorum.

eTohum Fonu & Kuluçka 2.0

Cumartesi, Eylül 4th, 2010

eTohum değerli dostum Burak Büyükdemir’in dört senedir internet girişimcileri ile sektörün profesyonellerini bir araya getirdiği çok önemli bir organizasyon. Her sene başarılı projeleri büyük özveri ile seçen ve bu projelerin girişimcilerine hiç bir kâr amacı gütmeksizin profesyonel danışmanlık sağlayan eTohum bu sene yapısını bir fon ile daha da güçlendiriyor. İnternet sektöründe başarıyı yakalamış 17 profesyonelin katılımı ile oluşturulan eTohum Fonu aynı ekibin seçeceği projelere yatırım yapacak. Bu yapılanma Türkiye’de bir ilk olabilir zira yaklaşım ve sistematik, eğer başarısını kanıtlarsa, gelecek yıllarda Türkiye’deki girişimci – yatırımcı ilişkilerini güçlendirerek her sene binlerce girişimin fon bulmasını ve sadece Türkiye için değil küresel platformda başarılı projelere imza atılması için hayat damarlarını oluştumuş olacak. Konuyla alakalı hazırladığım Kuluçka 2.0 başlıklı kapak dosyasını çalışmayı 5 Eylül 2010 tarihli Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde okuyabilirsiniz.

infomag Ağustos 2010 Sayısı

Pazartesi, Ağustos 2nd, 2010

Aylık İş ve Ekonomi Dergisi infomag Ağustos 2010 sayısı önemli bir araştırmaya imza attı. Markaların reklamlarında kullandığı ünlü yüzlerin, marka ile olan ilişkisi ve bilinirliğini araştıran çalışma önemli verileri okuyucuları ile paylaşıyor.

Ayrıca son dönemin önemli gündem konularından birisi olan Türkiye’nin dijital dünyadaki rolünü ele aldığım Dijitalleşen Dünyada Soğuk Savaş, Apple Uygulama Mağazasından Ne Bekliyor?, Kişisel Mahremiyet Kimin Umurunda? ve Girişimcinin Bunlara İhtiyacı Yok başlıklı yazılarımı okuyabilirsiniz.

Bir infomag dergisinin raf fiyatının 6 TL ama içindeki analiz ve değerlendirmelirin bedelinin ölçülemez olduğunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim 🙂

İki Grafik – Çok Ders

Perşembe, Temmuz 22nd, 2010

Apple iPhone ile akıllı telefon pazarına girdiğinden beri neler olup bitti? Aşağıdaki iki grafik diğer akıllı telefon üreticileri ile Apple arasındaki farkı ortaya koyuyor.

ilk grafik Goldman Sachs tarafından hazırlanmış ve 2005 yılından bu yana  Apple ile Motorola, HTC, Nokia, Sony Ericsson’un vergi öncesi kârlılığınıu göstermekte. Apple’ın 2007 yışlında iPhone piyasaya sürmesi ile başlayan dönemin değişimi açıkça ortada. (Bu grafikte Samsung yok. Grafiği ne kadar değiştirirdi ayrıca ele almak lazım.)

İkinci grafiğimiz ise Yahoo Finans servislerinden alınmış bir analiz. 2007 yılı sıfır referans noktası olarak alınmış ve geçen dönem boyunca Apple ile Nokia’nın hisse senedi değerleri kıyaslanmış.

Özellikle akıllı telefon üreten herkesin Apple’dan öğrenecek çok fazla şeyi olduğu kesin.

DELL’de Değişim Rüzgârı

Cuma, Temmuz 16th, 2010

13 Temmuz 2010 tarihinde DELL’in düzenlediği bir günlük “Technology Camp 2010” etkinliği çerçevesinde, davetli olarak Londra’daydım. Açıkçası benim için yorucu bir yolculuk oldu. Özellikle daha fazla koltuk koymak amacıyla THY’nin koltuk aralarını bu kadar dar tutması dört saatlik yolculuk için çekilmez çileydi. Yolculukla alakalı aksilikleri bir kenara koyacak olursak, DELL katılımcılara eski DELL olmadığını, donanımdaki tecrübesini ve kalitesini bundan böyle katmadeğerli hizmetler ve entegrasyon ile güçlendirerek devam ettireceğini anlattı. Konuyla alakalı yazımı 18 Temmuz 2010 tarihli Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde okuyabilirsiniz.

Ve Devlet Sanal Ticarete El Attı

Salı, Haziran 29th, 2010

Beklenen bir gelişme miydi bu yaşanan? Bu sorunun cevabını vermek güç ama eninde sonunda böyle bir adım atılacağı belliydi. Maliye Bakanlığı pilot bölge olarak seçtiği İzmir’de başlattığı çalışma ile öncelikle GittiGidiyor üzerinden toplu satışlar yapan kullanıcıları takibe almış durumda. Bu kullanıcıları merkeze çağırarak faturasız gerçekleşen tüm satışlar için toplam tutarda gayet yüksek cezalar kesiliyor. Konu uzun ve derin. Konu hakkındaki detaylı analiz yazımı Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinin 27 Haziran 2010 tarihli 25. sayısında okuyabilirsiniz.