Archive for the ‘Sohbetler’ Category

Günlük olmuş yıllık

Perşembe, Aralık 18th, 2014

Bu siteye girenler oluyordur muhakkak. Ama yazdığım yazıların tarihlerine bakınca inanın ben bile utandım halimden. Ocak 2013 (ki sayılmaz bu giriş), Haziran 2013 sonra bu yazı ile Aralık 2014. Blog yani Türkçe karşılığı ile günlük dediğimiz bu sitem tam anlamıyla bir yıllık olmuş.

Aradan geçen bunca süre boş geçmedi elbette. Altı yıldan fazla süre boyunca mesaimi harcadığım Infomag Yayıncılıktan (Bloomberg Businessweek Türkiye)  bu sene başında ayrılmış ve SDN Medya (ShiftDelete.Net olarak tanınıyor daha çok) çatısı altına geçmiştim. Benim için stratejik ve kariyerime yön verecek riskli bir karardı. SDN çatısı altında sıfır noktasından başlayarak ekip arkadaşlarım ile TechInside isimli kurumsal haber sitesini kurdum. Sadece altı ay içinde kendi alanında gerek trafik gerekse nitelik anlamında Türkiye’de bir numaraya çıkmayı başardı. Geceli ve gündüzlü çok yoğun bir çalışma oldu bizim için. Elbette bu süre zarfında SDN de büyüdü.

Sonra hiç beklenmedik bir teklif aldım ve Club Silicon Valley adındaki, ABD merkezli ama kurucuları Türk olan bir eğitim, organizasyon ve danışmanlık şirketinden iş teklifi aldım. Çocuklar ile çalışacak, Silikon Vadisi kültürünü ve başarısını anlatacaktık. Çok zor bir karar oldu, hatta öylesine gel gitli bir karar oldu ki hayatımın hiç bir döneminde bir karar almak için böylesine zorlandığımı hatırlamıyorum. Kabul ettim. Ama TechInside’dan da kopamadım, oraya destek vermeye devam ediyorum. Ne kadar sürdürebileceğimden emin değilim ama benim gözümde üçüncü bir çocuğum gibi…

Bir yandan aile, bir yandan hayatın kendi hengâmesi, toplantılar, sunumlar, içerik üretme yarışı, seyahatler, sosyal medyada boğulma… Bu yıllığı tekrar günlüğe çevirmek önemli. Umuyorum ki saçlarımdaki beyazlar hissedilir derecede artmadan önce buraya geri döneceğim. Biraz makyaj, biraz ince işçilik, daha güzel içerik…

Güncelleme: Ocak 2015 tarihi itibariyle Club Silicon Valley’dan ayrıldım. Birliktelik çok uzun sürmedi. İşin elektriği beklediğim gibi çıkmadı diyelim. Bu dönemde maalesef TechInside’dan da ayrılmış oldum.

Tüm bu hengameler olup biterken yeni bir haber portalı olarak kurulacak karar.com çekirdek ekibinde yer almam için bir davet aldım ve kabul ettim zira zaten tüm çalıştığım yerlerden ayrılmıştım.

15 Ocak’da bir numaralı çalışanı olarak işe başladığım karar.com sadece üç ayda fikirden ürüne dönüştü ve hızla büyümeye devam ediyor.

Sanırım güncelleme öncesinde bahsettiğim”saçlarımdaki beyazlıkların hissedilir derecede artmadan önce buralara geri dönme” planım şimdilik askıya alınmış gibi görünüyor.

Teknogirişim Sermayesi Desteği

Perşembe, Kasım 18th, 2010

Değerli dostum Burak Büyükdemir Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Teknogirişim Sermayesi Desteği ile alakalı kendisine gelen bir bilgiyi eTohum web sitesinde paylaşmış. 100 bin TL’ye kadar hibe verilecek olan bu desteğin detaylarını eTohum web sitesinde bulabilirsiniz. Ama benim dikkatimi hibe desteği için başvuru öncesinde okunması gereken bilgilerde yer alan bir nokta çekti. 2.7 bendinde şöyle bir tanım yapılmış; “Başvuru dosyaları, PLASTİK DOSYA OLMAYAN, SERT MUKAVVA YAPIDA, İKİ DELİKLİ DAR KLASÖR İÇİNE konulacak, sayfaları tek tek veya topluca bir naylon dosyaya konulmayacak, ZIMBALANMAYACAK, SPİRAL VEYA CİLT YAPILMAYACAKTIR”

Anlayabilen varsa beri gelsin lütfen. Bu tarz maskaralıklar açıkçası 2010 yılında çok komik bir tablo oluşturuyor. Çok merak ediyorum, bahsi geçen bu tanımda yer alan dosya, klasör her neyse artık, acaba hangi markanın hangi model ürünüdür? Bu tanıma uymayan tüm başvurular reddedilecekmiş. Körler, sağırlar bir birini ağırlar modunda hibenin kime verileceğinin listesi önceden yapılmış, bu kişiler dışında başvuru gelmemesi için de uygun şartlar hazırlanmış gibi bir sezgim var ama “hadi hayırlısı, umarım ben yanılıyorumdur” diyerek hüsn-ü zan edeyim bir sefer daha…

Cemil Türün – Yoğurt Teknolojileri

Pazartesi, Mart 22nd, 2010

 Cemil Türün - Yogurt Teknolojileri

Infomag dergimizin Nisan sayısı için yaptığımız bir haber çalışması için bu gün Yoğurt Teknolojileri‘nin kurucusu ve yöneticisi Cemil Türün ile bir röportaj gerçekleştirdim. Detaylarını ve çok daha fazlasını Infomag‘ın Nisan sayısında okuyor olacaksınız ama özetle Cemil Bey ve ekibi geliştirdikleri teknolojinin üzerine kurguladıkları yeni sanal ekonomi ile artık ekonomiyi sanal olmaktan çıkartıp gerçek üretim ile eşleştirecekler. Mevcut sosyal ağlar, elektronik ticaret yapan siteler, oyunlar, klasik web siteleri üç boyutlu sanal bir dünya ile birleşebilecek. Umuyorum ki çok başarılı olacaklar ve gelecek 3-5 seneye kalmadan FaceBook kadar çok gündemde olacaklar. Ayrıca Yoğurt Teknolojileri‘nin Maya adını verdiği 10 milyon dolarlık bir fon ile kendi projeleri içinde yer alacak girişimcileri desteklemesi söz konusu. Üstelik bir veya iki kişilik ekiplerden oluşan öğrenciler için 3.000 TL tutarında karşılıksız fon da veriyorlar. Projesine güvenen duymadım, okumadım demesin.

Kaspersky – Moskova Daveti

Salı, Şubat 2nd, 2010
IMG_3962

Maksym Schipka Röportaj

28-31 Ocak tarihleri arasında Kaspersky’nin basın daveti ile Moskova’daydım. Üç günlük bu ziyaret esnasında Kaspersky’nin kurucusu ve mevcut CEO Eugene Kaspersky ile Avrupa Araştırma Merkezi Yöneticisi Maksym Schipka ile röportaj yapma şansım oldu. Kaspersky uzmanları tarafından gerçekleştirilen sunumlarda 2009 yılında nelerin olup bittiği ve 2010 yılı için öngörüleri bizler ile paylaştılar. Özetle 2010 yılı için virüslerin yılı olacak diyebiliriz. Bu konu ile alakalı yazılarımı BusinessWeek Türkiye 7 Şubat 2010 ve INFOMAG Mart sayısında okuyabilirsiniz.

Moskova Basın Gezisi

Kızıl Meydan Girişi Hatıra Fotoğrafı

Gezi esnasında Fatih Sarı (BT Haber), Ercan Arslan (Dünya Gazetesi), Şahin Ekşioğlu (Chip) ile tanışma fırsatı buldum. Çok keyifli zaman geçirdiğimizi söyleyebilirim. Davet öncesinde ve sonrasında tüm sorunlarımız ile ilgilenen Global Tanıtım’dan Duygu Nergiz Hanıma ayrıca teşekkür etmek lazım.

Çağlayan Arkan ile Röportaj

Pazartesi, Ocak 25th, 2010

Çağlayan Arkan

Uzun yıllar Microsoft Türkiye’de Genel Müdürlük vazifesini başarı ile yürüten Çağlayan Arkan’ın artık Microsoft Global’de Üretim ve Kaynaklardan Sorumlu Genel Müdür vasfı ile yeni bir görevi var. Yeni görevi gereği pek çok ülkeye giden ve önemli sektörlerin liderleri ile görüşen Çağlayan Bey ile bu ay bir röportaj gerçekleştirdim. Çağlayan Bey yeni görevinin yoğun iş temposunda dünyaya bakış açısını ve global değişimler içinde Türkiye’nin önündeki fırsatların altını çizen önemli bilgiler verdi. Bu röportajı INFOMAG dergisinin Şubat 2010 sayısında okuyabilirsiniz.

Umut Aydın ile tanışma

Çarşamba, Ekim 28th, 2009

Umut AydınBu gün bir proje ön toplantısı çerçevesinde Umut Aydın ile tanışma fırsatı yakaladım. Proje toplantısının ötesinde Umut ile gerçekleşen sohbetin inanılmaz keyif verici olduğunu itiraf etmek lazım. Pek çok ortak arkadaşımız olmasına rağmen tanışmak bu güne nasipmiş. 1996 yılından bu yana BT sektöründe gerek ülkemizde gerekse yurt dışında büyük başarılara imza atmış Umut şu anda EXEDRA E-Busines Solutions‘da CEO olarak çalışma hayatına devam etmekte. İnanıyorum ki ilerleyen dönemlerde kendisi ile daha fazla ortak zaman geçiriyor olacağım.

Windows 7 Basın Lanmsanı & LikeMind Ekim Buluşması

Cuma, Ekim 23rd, 2009

Dün akşam basın mensupları için Otto Santral’de Windows7 lansmanı düzenlendi. Bir kaç arkadaşım ile oradaydım. Uzun süredir çeşitli beta sürümlerini kullandığım için açıkçası beni heycanlandıran yeni bir özellik göremedim. Eski dostlarımdan bazılarını orda görmek ise gecenin artı değeri oldu. Windows 7’nin bu güne kadar Microsoft tarafından piyasaya sürülen en sağlam işletim sistemi olduğunu ayrıca ifade etmek lazım. Kendilerini tebrik ediyorum.

likemind

Fotoğrafın tüm hakları Ahmet Bülent'e aittir.

Her ayın üçüncü Cuma günü, sabah saat 08:00’da gerçekleşen LikeMind buluşmasının İstanbul ayağı, Kanyon alışveriş merkezinde bulunan StarBucks’da yapılıyor. Tüm dünyada düzenlenen ve dileyen herkesin serbestçe geldiği bu organizasyona ajanslar, basın çalışanları, reklamverenler, freelance çalışan programcı ve tasarımcılar ile bilişim dünyasından insanlar geliyor. İkinci sefer katılmama rağmen pek çok insanla tanışıp, neredeyse on yıldır görmediğim bazı dostlarımla karşılaşmak büyük keyif verdi doğrusu. Konuyla alakalı herkesin katılmasını şiddetle tavsiye ediyorum.

TTNet Genel Müdürü ile Kahvaltı

Perşembe, Ekim 22nd, 2009

20 Ekim Salı günü TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz ve TTNet’in yönetici kadrosu ile sabah kahvaltısı etme şansını yakaladım. Bebek Kitchenette restoranda gerçekleşen buluşmada, konu başlığı her ne kadar TTNet’in 3G USB Modem Kampanyası olsa da Tahsin Yılmaz TTNet’in genel vizyonu hakkında önemli bilgiler verdi.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki ülkemizde maalesef bir önyargı mevcut. Genellikle insanlar, “Türk Telekom veya TTNet” denilince 1980’li yılların Türk filmlerinde betimlenen bir devlet dairesini gözlerinin önüne getiriyorlar. Bunun kesinlikle yanlış olduğunu belirtmek lazım. Bunu sadece TTNet yöneticileri ile yaptığım kahvaltıdaki gözlemlerime değil, geçmiş yıllarda bizzat Türk Telekom’un Gayrettepe merkezine gitmiş, ADSL yönetim ve veri merkezlerini görmüş biri olarak dile getiriyorum. Evet bir takım problemlerin olduğunu inkar edecek değilim ve amacım burada bunları tartışmak değil. Ancak TTNet yönetici ekibinin gayretli, planlı ve hedefli çalıştığının altını çizmek istiyorum.

Tahsin Yılmaz’ın önemle altını çizdiği iki nokta mevcut. Bunlardan ilki genellikle Türkiye’deki hizmetleri muhtelif ülkelerde ki hizmetler ile karşılaştırmanın ne kadar doğru olduğu. Burada bir ölçekleme kullanma zorunluluğumuz bulunuyor. Türkiye’de genelde ölçekleme kriteri olarak hız, fiyat, penetrasyon gibi değerler kullanılıyor. Oysa Avrupa Birliğine baktığımızda bu tarz ölçümlemeleri yapmak için ortak karar birliği ile oluşturulan Genişbant Performans Endeksi şeklinde bir kavram ile karşılaşmaktayız. Bu endeks altı farklı boyutta değerlendirilmekte. Bu boyutlar şöyle listelenebilir;

  • Kırsal Kesim Geniş Bant Penetrasyonu
  • Geniş Bant Rekabet Yayılımı
  • Sosyal Ekonomik Endeks
  • Gelişmiş Servislerin Kullanılması
  • Geniş Bant Fiyatları
  • Geniş Bant Hızları

AB raporunda İsveç, Norveç, Hollanda gibi kişi başına düşen yüksek gelir seviyesine sahip ülkelerinin ön plana çıktığını görüyoruz. Türkiye henüz AB üyesi olmadığı için bu raporda yer almıyor. Öte yandan biz bu formülasyon ile Türkiye’nin bulunduğu noktaya bakmak istediğimizde bu verilerin tamamını temin edemediğimizi görmekteyiz. İşte bu noktada Tahsin Yılmaz tartışmaları artık sığ aralıklardan çıkartıp uluslararası standartların gerektirdiği boyutlara taşımamız gerektiğini belirtiyor.

Sohbetimizde değinilen bir diğer konu ise ülkemizde Geniş Bant pazarının büyütülmesine yönelik çalışmaların yapılması gerektiği. Ancak önemli olan bu büyümenin sadece nicelik değil nitelik yönünde de büyümesi. Yılmaz, üzerinde çalışmaya devam ettikleri iş ortaklığı programı ile çok kısa bir süre içinde her türlü parlak fikir ve projeye kapılarını açacaklarını ve her yaştan kişinin girişimlerine destek olacaklarının ipuçlarını bu toplantıda verdi. Aslında uzun süredir TTNet’in oyun, eğitim, içerik gibi konularda muhtelif şirketleri satın alarak bünyesine katması bu tarz yatırım girişimlerine doğru hareket edeceklerinin de ipuçlarını vermekteydi.

Sohbetimiz esnasında aldığım ipuçları doğrultusunda; iki veya üç sene içerisinde artık hız konusunu gündemden çıkartıp daha farklı açılımlara doğru hareketlerin olabileceği mesajını da aldım. Özellikle KOBİ’lere yönelik projelere önem verdiklerini açıkça vurguladılar.

Yazımın genel seyri TTNet’in hizmetleri olmadığı için bu noktadaki eleştiri ve tartışmaları başka bir yazıya bırakıyorum. Görünen o ki TTNet kabuklaşan görünümünü değiştirip içerik ve hizmetler anlamında kendine büyük hedefler koymuş durumda. Ne kadar başarılı olabileceğini zaman içinde görüyor olacağız.