Archive for the ‘Davetler’ Category

İnsan Sisteminin Girişimcilik Macerası

Çarşamba, Mart 30th, 2011
Değerli dostum Burak Büyükdemir 24 Mart 2001 tarihinde düzenlenen eTohum toplantısına beni de konuşmacı olarak davet etmişti. Girişimcilik, pazarın genel durumu gibi konulardan konuşuruz diyorduk ama son anda fikir değiştirip farklı bir pencereden girişimcilik dünyasına bakmaya karar verdim. İnsan sisteminin girişimcilik macerasına dair bu sohbetimizi izlemek siteyenler için video aşağıda yer alıyor.

24 Mart 2011 Etohum Toplantısı / Ahmet Usta-Business Week from Burak Buyukdemir on Vimeo.

HTC Londra Notları

Pazartesi, Eylül 20th, 2010

Geçtiğimiz hafta 14 – 15 Eylül günleri HTC’nin basın lansmanına davetli olarak Londra’daydım. HTC her yıl gerçekleştirdiği bu etkinliğinde en yeni ürünlerini ve gelecek döneme ait stratejilerini basın ile paylaşmakta. Bu sene HTC Desire HD ve Desire Z isimlerinde iki yeni ürün ve bu ürünler ile uyumlu HTC Sense servisini tanıttılar. HTC Sense servisi muhtemelen gelecek günlerde yazılım güncellemesi ile mevcut ürünler ile uyumlu hale de gelecek.

Nokia’nın da aynı günlerde Nokia World 2010 etkinliğini düzenlemesi iki firma arasında ilginç bir çekişmeyi gündeme taşıdı. HTC Nokia World 2010 etkinliğinden otobüs kaldırarak davetli gazetecileri HTC etkinliğine taşıdı. Geçen sene de aynı durumla karşılaşan Nokia ise bu sene daha hazırlıklı bir şekilde ilginç bir gerilla taktiği uyguladı ve HTC etkinlik binası önünde “HTC Hayatta Kalma Kiti” dağıttı.

Açıkçası bu durumun ne kadar etik olduğu tartışılabilir ancak Amerika ve İngilitere’de rakip markaların adı kullanılarak rekabete izin verildiği için yasal bir sakınca bulunmuyor. Kit ile birlikte dağıtılan minik notun da resmini ekleyerek konuyla alakalı daha detaylı bilgi almak isteyenlere Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinin 19-25 Eylül tarihli sayısında yazdığım analizi okumalarını tavsiye ediyorum.

DELL’de Değişim Rüzgârı

Cuma, Temmuz 16th, 2010

13 Temmuz 2010 tarihinde DELL’in düzenlediği bir günlük “Technology Camp 2010” etkinliği çerçevesinde, davetli olarak Londra’daydım. Açıkçası benim için yorucu bir yolculuk oldu. Özellikle daha fazla koltuk koymak amacıyla THY’nin koltuk aralarını bu kadar dar tutması dört saatlik yolculuk için çekilmez çileydi. Yolculukla alakalı aksilikleri bir kenara koyacak olursak, DELL katılımcılara eski DELL olmadığını, donanımdaki tecrübesini ve kalitesini bundan böyle katmadeğerli hizmetler ve entegrasyon ile güçlendirerek devam ettireceğini anlattı. Konuyla alakalı yazımı 18 Temmuz 2010 tarihli Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde okuyabilirsiniz.

Kaspersky – Moskova Daveti

Salı, Şubat 2nd, 2010
IMG_3962

Maksym Schipka Röportaj

28-31 Ocak tarihleri arasında Kaspersky’nin basın daveti ile Moskova’daydım. Üç günlük bu ziyaret esnasında Kaspersky’nin kurucusu ve mevcut CEO Eugene Kaspersky ile Avrupa Araştırma Merkezi Yöneticisi Maksym Schipka ile röportaj yapma şansım oldu. Kaspersky uzmanları tarafından gerçekleştirilen sunumlarda 2009 yılında nelerin olup bittiği ve 2010 yılı için öngörüleri bizler ile paylaştılar. Özetle 2010 yılı için virüslerin yılı olacak diyebiliriz. Bu konu ile alakalı yazılarımı BusinessWeek Türkiye 7 Şubat 2010 ve INFOMAG Mart sayısında okuyabilirsiniz.

Moskova Basın Gezisi

Kızıl Meydan Girişi Hatıra Fotoğrafı

Gezi esnasında Fatih Sarı (BT Haber), Ercan Arslan (Dünya Gazetesi), Şahin Ekşioğlu (Chip) ile tanışma fırsatı buldum. Çok keyifli zaman geçirdiğimizi söyleyebilirim. Davet öncesinde ve sonrasında tüm sorunlarımız ile ilgilenen Global Tanıtım’dan Duygu Nergiz Hanıma ayrıca teşekkür etmek lazım.

MediaMarkt & Ev Tekstili Serisi

Perşembe, Aralık 3rd, 2009

mm

Dün MediaMarkt’tan ufak bir paket geldi. Paketin içinden çıkan minik bir kağıtta şöyle yazıyordu; “Havlu atıp büyük açılışı kaçırmam!” ve beraberinde minik bir havlu hediyesi gelmişti. İlginç bir davet diye düşünmeden edemedim.

Bu gün MediaMarkt daha büyük bir paket göndermiş. Bu sefer çıkan notta; “Uykuya dalıp büyük açılışı kaçırmam!” yazıyordu. Evet tahmininiz doğru bu sefer de bir adet Polar battaniye göndermişler.

8 Aralık’ta Pendik Pendorya AVM’de gerçekleşecek olan açılışa kadar sanıyorum ki bornoz, perde, masa örtüsü vb. ürünler ile davet mesajları gelmeye devam edebilir. Benim açımdan bir problem yok 🙂

Şimdiden yeni mağazaları hayırlı olsun diyorum…

SATURN Türkiye’de

Salı, Ekim 27th, 2009

SA_Logo_Lux_mClaim_4c

26 Ekim Pazartesi akşamı, SATURN Mağazalar zincirinin FORUM alışveriş merkezinde (Bayrampaşa IKEA’nın yanı) açılacak olan mağazasının tanıtımı için gerçekleştirilen basın davetine katıldım. Bu mağaza ile beraber SATURN aynı zamanda Türkiye girişini de gerçekleştirmiş oluyor. MediaMarkt ile kardeş mağaza zinciri olan SATURN ailesi Türkiye ile beraber Avrupa’da toplam 13 ülkede 230 kadar mağazası var. 2008 yılı toplam cirosu 19 milyar Euro olmuş. 2010 yılı sonuna kadar toplamda 6 adet mağazaya ulaşmayı hedefliyorlar.

IMG00026

Konuşmasında; kardeş kuruluş olmalarına rağmen MediaMarkt ile rekabet içerisinde olacaklarını belirten Saturn Operasyonlardan Sorumlu Türkiye Genel Müdürü Yıldırım Karaali önemle müşteri memnuniyetine verecekleri önemin altını çizdi. En düşük fiyat garantisi yanı sıra ürün kapsamından bağımsız ücretsiz adrese teslim (İstanbul içi) ve montaj hizmetlerinin kendilerini farklılaştıran yönler olacağını belirtti.

Açıkçası SATURN’ün Türkiye’ye gelmesine sevindim zira bu tarz zincir mağazaları her ne kadar yurt dışına nakit akışını tetiklese de zaten ülkemizde üretimi olmayan (montajı demiyorum altını çizerim) teknolojik ürünler açısından sektöre getireceği rekabet, sonuçta son kullanıcıya artı bir değer olarak yansıyacaktır. Ayrıca açılışından önce gezdiğim mağaza içindeki fiyatların gerçekten genel ortalamaya göre farkedilir derecede düşük olduğunun altını da çizmek isterim. Umarım söz verdikleri fiyat ve hizmet çizgisinde sürekliliği sağlarlar.