Archive for the ‘Businessweek Yazılar’ Category

Ve Devlet Sanal Ticarete El Attı

Perşembe, Aralık 27th, 2012

Maliye Sanal Ticarete El Attı

– İnternet üzerinden vergisiz ticaret yapmak çok cazip
– “Her an telefonunuz çalarak Maliye’ye davet edilebilirsiniz”

Bir internet sitesini kullanarak yurt dışından gitar teli satın alıyorsunuz. Ürün, maliyeti belli bir tutarın altında olduğu için gümrük vergilerinden muaf olarak ulaşıyor size. Daha sonra bu ürünü düşük bir kâr marjı ile Türkiye’de faaliyet gösteren bir açık artırma sitesi üzerinden satıyorsunuz. Tek maliyetiniz ürünü alış bedeli, kargo ve aracı siteye ödediğiniz yüzde 10 komisyondan ibaret. Günlerden bir gün telefonunuz çalıyor ve bir memur sizi Maliye’ye davet ediyor. Biraz endişeli olarak gittiğiniz Maliye’de internet üzerinden gerçekleştirdiğiniz tüm satışların detayları, kargo bilgileri ve hesabınıza aktarılan paranın dökümleri gösterilerek bu işlemler için fatura kesip kesmediğiniz soruluyor. “Hayır” cevabını verdiğiniz anda cezai süreç başlatılıyor. Bu kurgusal senaryoda bahsi geçen vergisel mesuliyetten haberdar olmamanız sonucu düştüğünüz bu durumun, bir mağduriyet olduğunu düşünmek mümkün ancak YükselKarkınKüçük Avukatlık Ortaklığı (YKK) Ortak Avukatlarından Gökhan Gökçe, “Ticari nitelikte bir iş yaptığınız takdirde bunun vergiye tabi olduğunu bilmeniz gerekir. Kanunu bilmemek mazeret sayılmaz” diyor. Bahsi geçen senaryo kurgusal olmakla birlikte benzerleri mayıs ayının başından bu yana İzmir’de yaşanıyor. Zira Maliye Bakanlığı pilot bölge olarak seçtiği İzmir’den başlayarak internet üzerinden ticari nitelik taşıyan tüm alış veriş süreçlerini takibi almış durumda. (daha&helliip;)

Web Servislerinde Türk Devi

Perşembe, Aralık 27th, 2012

BW 2010.24.Teknoloji

– Şirket, 13 yıldır sürekli büyüyor
– “Web hizmetlerinin geleceğinde uygulamalar var”

SoftCom dünyada 40’dan farklı dil konuşan 200’den fazla ülkede milyonlarca müşterisi bulunan Kanada merkezli bir firma. Şirket hakkında az bilinen gerçek ise tümüyle Türk girişimciler tarafından kurulmuş olması. Aynı fen lisesinden mezun birkaç arkadaşın üniversitede kısmen ayrılan yolları, farklı iş deneyimleri ve girişimler ile 1997 yılında Kanada’da tekrar birleşince, “öncelikle danışmanlık veririz” diye düşünerek kurdukları firma, gelişmekte ve büyümekte olan internet dünyasını göz önüne alarak web hosting (barındırma) konusunda faaliyet göstermeye başlar. (daha&helliip;)

Ve Nihayet Video İletişim Çağı

Çarşamba, Aralık 26th, 2012

Video İletişim Çağı

– Video iletişimde HD çözünürlük artık bir standart oluyor
– “20 yıldır gelişen bir teknoloji bu yıl dönüm noktasını yaşıyor”

Alexander Garaham Bell 1876 yılında telefonu icat ettiği günden bu yana insanoğlu geliştirdiği teknoloji ile iletişim adına büyük yol aldı. Her geçen gün kullanıma sunulan iletişim teknolojisine yönelik yeni ürünler ve hizmetler hayatımızı daha kolay hale getirdi. Hayatımızda büyük önem taşıyan internet ve mobil cihazlar, bilim kurgu filmlerinde yer alan sahnelerin gerçeğe dönüşmesini sağladı. (daha&helliip;)

Bilişim Pazarının Can Damarı: Dağıtım Kanalları

Salı, Aralık 25th, 2012

Dağıtım Kanalları
– Bilişim sektörüne dağıtım yapan firmalar sürekli bir değişim içinde

– Oyuncuların hedef odaklı stratejileri yabancı yatırımcıları çekiyor

Sayıları her geçen gün artan teknoloji marketlerinden herhangi birisine girdiğinizde binlerce farklı ürün ile karşılaşıyorsunuz. Üreticileri ve fabrikaları dünyanın dört bir yanına dağılmış olan raftaki ürünlerin oraya nasıl geldiği hiç aklınıza takıldı mı? Her geçen gün daha fazla büyümekte olan teknoloji pazarında, özellikle son 20 yıldır, bu ürünlerin tüketiciye ulaşmasındaki en büyük faktör ana dağıtımcı firmalar. Hayatın değişmez kuralı değişim çerçevesinde ana dağıtımcılar da sürekli bir değişim ve mücadele içerisindeler. Bu mücadelenin ana bileşenlerini kârlı satış yapmak, satın alma ve işletme maliyetlerini kontrol altında tutmak ve bunlardan daha önemlisi işletme sermayesini yönetmek oluşturuyor. Sektördeki büyük teknoloji dağıtımcılarından birisi olan Arena Bilgisayarın Genel Müdürü İzi Kohen, “Sektörde kârlılık ve nakit akışını etkileyen kıyasıya bir rekabet mevcut” diyerek sektörün ana konseptini dile getiriyor. (daha&helliip;)

IBM İşinizi Yedekliyor

Salı, Aralık 25th, 2012

– Sadece verileri yedeklemek artık yeterli değil
– “Sistem ve süreçlerde oluşabilecek kayıpların faturası ağırlaştı.”

Her geçen gün dünya üzerinde üretilen dijital veri miktarı artıyor. Tüm bu veri işleniyor, analiz ediliyor ve işletmeler tarafından kullanılıyor. İş sistemleri ve süreçleri her geçen gün daha fazla noktadan bağlanıyor. Tüm bu gelişmeler sayesinde dünya daha akıllı bir hale geliyor. Bu süreçte işletmelerin sahip oldukları dijital varlıkları korumalarının önemi çok yüksek zira veri kaybı prestij ve iş ile birlikte rakiplere karşı güç kaybı anlamına geliyor. Öte yandan işin sürekliliği de büyük önem taşıyor. “Bilgi Teknolojileri (BT) çerçevesindeki riskler arttı” diyor IBM Bütünleşik Teknoloji Hizmetleri Müdürü Defne Tozan. (daha&helliip;)

Daha Çok Dell

Salı, Aralık 25th, 2012

– DELL Türkiye’deki yerel operasyonunu yeniden yapılandırıyor
– “Tüketicinin ve pazarın ihtiyaçlarına göre hareket ediyoruz.”

DELL Amerika’da doğmuş ve hızla büyümüş, pazar stratejileri benzeri firmalardan farklı olarak hareket etmiş, tüketici odaklı bir teknoloji firması. Bireysel kullanımda dizüstü bilgisayarlardan başlayarak yazıcı ve projeksiyonlara kadar uzanan, kurumsal tarafta ise en temel seviyede sunuculardan başlayarak depolama çözümlerine varan çok geniş bir ürün ailesine sahip. 2010 yılı verilerine göre küresel operasyonlarının cirosu 60 milyar dolara ulaşmış durumda. (daha&helliip;)

Türkiye’nin Bitmeyen Duası: KOBİLER’in Teknolojiye Aşık Olması

Cuma, Aralık 21st, 2012

Bitmeyen Dua

– Bilişim Sektörünün önündeki en büyük potansiyel: KOBİLER

– Sorun ilgisizlik mi? Yoksa genetik kodlarda mı saklı?

Bilişim sihirli bir kelime. Özellikle 90’lı yılların ortalarından bu yana sektörün global anlamda kaydettiği gelişim ve sağladığı fayda-değer ilişkisi, istisnasız tüm dünya ülkelerinin gündemini işgal eden önemli bir başlık. Bilişimin sihri sadece kendi başına ayakta duran bir sektör olmasından değil, aynı zamanda diğer tüm sektörler için bir kaldıraç vazifesi görmesinden kaynaklanıyor. Bu sihirli değneği doğru kullananlar etkileyici sonuçlar elde ediyor, başarı hikayeleri yazıyorlar.

Madalyonun öteki yüzündeki bir diğer gerçek ise Türkiye’deki işletmelerin yüzde 98’ini oluşturan küçük ve orta ölçekli işletmeler. KOBİ’ler işgücünün yüzde 76,5’ini oluşturuyor, tüm yatırımların yüzde 56,5’ini kapsıyor ancak sadece yüzde 37,7’lik bir katma değer yaratabiliyor. Almanya, Fransa, İtalya ve Hindistan gibi ülkelerdeki KOBİ yoğunluğu Türkiye’dekilere yakın olmakla birlikte kapsadığı işgücü yüzde 50 ila 63 arasında değişiyor. Buna rağmen yaratılan katma değer miktarı yüzde 50’nin üzerinde seyrediyor. Intel Türkiye İş Geliştirme Müdürü Burak Aydın, “Çok çalışıyoruz ama az iş üretiyoruz” diyerek özetliyor durumu ve çözümün aslında basit olduğunun altını çizerek ekliyor: “KOBİ’ler bilgiyi kullanmayı, bilgi teknolojilerinden etkin yararlanmayı bilirlerse çok çalışıp çok katma değer yaratabilir, çok daha fazla para kazanabilirler.” Aydın’ın tespiti doğru olmakla beraber yeni değil. Türkiye’de KOBİ’lerin bilişimi daha etkin ve verimli kullanması gerektiğinin yıllardır altı çiziliyor. (daha&helliip;)

Kendi Oyununu Kendin Geliştir

Cuma, Ekim 12th, 2012

– Oyunları sadece oynamayın aynı zamanda geliştirin
– “Oyuncunun yaratıcılığına bağlı, açık uçlu bir sosyal paylaşım oyunu”

Yazılımların ve internetin dahi versiyon numaraları ile tanımlandığı bir teknoloji çağında oyunlar için aksinin düşünülmesini gerektirecek hiçbir neden yok. İlk anda insanın aklına geldiği gibi başarılı olmuş oyunların devam sürümlerinden bahsetmiyoruz. Söz konusu olan tüm oyun dünyasının geçirdiği dönüşümün kaçınılmaz sonucu.

Oyun 1.0, bağlantısı olmayan ve sabit bir akışa sahip ilk dijital oyunların tamamına verilen isim. Bu dönem herhangi bir elektronik ağa bağlı olmayan tüm elektronik cihazlar üzerinde türü her ne olursa olsun oynanabilen tüm oyunların oluşturduğu devasa bir içeriğe sahip. Öncelikle kişisel bilgisayarların ve ardından oyun konsollarının bilgisayar ağlarına ve internete bağlanabilme özelliğine kavuşması ise Oyun 2.0 döneminin başlamasındaki en temel neden. Birden fazla oyuncunun bilgisayarın yapay zekasını aradan çıkarak birbirine karşı veya birlikte mücadele ettikleri bu dönem oyuncu sayısı 11 milyonu aşan World of Warcraft gibi çevrimiçi oyun dünyalarının oluşmasının arkasındaki en büyük güç. (daha&helliip;)

Moskova’da Bir Gün

Pazartesi, Ağustos 6th, 2012

Soğuk savaşın kızıl şehri insanın içini ısıtıyor.

Rusya gibi devasa bir coğrafyanın kalbindeki kızıl başkent Moskova; tarihin, soğuk savaşın ve şüphesiz bir süper gücün sembolü olan önemli bir şehir. Henüz hava alanında eski bir demir perdenin bürokratik süreçleri ziyaretçilerine göz kırpıyor. Önemli noktalar dışında İngilizce konuşan çok az insanın bulunması bir süre sonra alıştığınız bir duruma dönüşüyor.

Moskova’yı gezmeye başlamanız gereken nokta kesinlikle tüm şehrin merkezi olan Kızıl Meydan’ın girişi. Sıfır noktasını sembolize eden minik daire içinde fotoğrafınızı çektirdikten sonra fotoğraf makinesini sakın çantasına koymayın çünkü Stalin ve Lenin gibi Rusya tarihine mal olmuş isimlere ikizleri derecesinde benzeyen figüranları ve birlikte fotoğraf çekilme şansını başka bir yerde bulmanız mümkün değil. Yine aynı bölgede bulunan tezgahlar belki de Moskova’da en ekonomik hediyelik eşya alabileceğiniz yerlerden birisi zira Moskova dünyanın en pahalı kentlerinden birisi. (daha&helliip;)

Bir kez daha Novell…

Pazartesi, Ağustos 6th, 2012

– Novell Türkiye pazarına tekrardan ve daha azimli girmek istiyor.
– “Geçmişte neyi nasıl yapacağımıza dair kafamızda bazı karışıklıklar vardı.”

Medyasoft Genel Müdürü Doğu Pabuçcuoğlu

Novell 90’lı yılların ortasına kadar dünyanın en büyük kurumsal ağ işletim sistemleri sağlayıcısı olarak lider bir pozisyona sahipti. Aynı dönemde Microsoft’un ve Internet’in hızlı gelişimi ihtiyaçları ve çözümleri de değiştirdi. Novell ise belli amaçlara odaklanmış çözümlerini yeterli hızda değiştiremeyince lider pozisyonunu ister istemez kaybetti. Buna rağmen Novell yıllık 1 milyar dolara ulaşan cirosunun 400 milyon dolarlık bir bölümünü halen eski müşterilerinin lisans yenilemelerinden kazanmaya devam ediyor. “Dünyanın en büyük yedinci bankası tüm operasyonlarını halâ Novell çözümleri üzerinde yönetiyor” diyor Novell Gelişmekte Olan Ülkeler Müdürü ve Başkan Yardımcısı Camillo Speroni. (daha&helliip;)