IBM İşinizi Yedekliyor

– Sadece verileri yedeklemek artık yeterli değil
– “Sistem ve süreçlerde oluşabilecek kayıpların faturası ağırlaştı.”

Her geçen gün dünya üzerinde üretilen dijital veri miktarı artıyor. Tüm bu veri işleniyor, analiz ediliyor ve işletmeler tarafından kullanılıyor. İş sistemleri ve süreçleri her geçen gün daha fazla noktadan bağlanıyor. Tüm bu gelişmeler sayesinde dünya daha akıllı bir hale geliyor. Bu süreçte işletmelerin sahip oldukları dijital varlıkları korumalarının önemi çok yüksek zira veri kaybı prestij ve iş ile birlikte rakiplere karşı güç kaybı anlamına geliyor. Öte yandan işin sürekliliği de büyük önem taşıyor. “Bilgi Teknolojileri (BT) çerçevesindeki riskler arttı” diyor IBM Bütünleşik Teknoloji Hizmetleri Müdürü Defne Tozan.Mevcut teknoloji, işletmelerin verilerini yedeklemeleri ve tekrar kullanıma almaları için pek çok alternatif çözüm sunabiliyor. Ancak bankacılık, finans gibi operasyonel anlamda hayati önem taşıyan çeşitli iş kolları için işin kendisinin de sürekliliğinin sağlanması gerekiyor. Tozan bu durumu, “Veri kayıplarından kaynaklanan kayıpların yanı sıra sistem ve süreçlerde de oluşabilecek kayıpların faturası ciddi bir biçimde ağırlaştı” diyerek vurguluyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) iş sürekliliği ihtiyacı duyan kritik görev süreçlerine sahip kurumlardan biri. BKM Teknik Servisler Direktörü Ercüment Büyükşumnulu, 28 özel ve kamu bankasına kesintisiz bilgi işlem hizmeti vermek amacıyla görev yaptığını belirtiyor ve kartlı ödeme sistemlerinin devamlılığının sağlanmasının büyük önem taşıdığını vurguluyor.

Peki olağanüstü bir durum gerçekleşir ve iş yeriniz kullanılmaz hale gelirse ne yapmanız gerekiyor? Geçmişte benzeri olaylar yaşanmamış değil. HSBC binasına yapılan terör saldırısı, Vodafone Türkiye genel merkez binasını sel basması yakın tarihlerde yaşanmış olaylar. IBM’in İzmir’de kurduğu İş Sürekliliği ve Olağanüstü Durum Merkezi tam olarak bu tür durumlar için düşünüldü ve özel olarak tasarlanarak yapılandırıldı. Üst düzey güvenlik önlemleri ile korunan bina, Türkiye’de bulunan en üst seviye veri merkezlerinden birini bünyesinde barındırıyor. IBM’in tüm dünyada benzer 150’nin üstünde çözüm merkezi bulunuyor. “Türkiye iş sürekliliği ve olağanüstü durum hizmetleri açısından bölgede lider konumda” diyor Defne Tozan ve ekliyor: “Merkezimiz hem Türkiye’deki hem Avrupa’daki küresel IBM müşterilerine hizmet verebilecek hale geldi.”

Dilediğiniz takdirde olağanüstü çözüm merkezinde, tüm ofis ekipmanlarının kullanıma hazır tutulduğu, sadece size ve personelinize ait özel odalara sahip olabiliyorsunuz. Bu odalar izin verilen kişiler hariç erişime kapalı tutuluyor ve acil bir durumda yapmanız gereken tek şey personelinizi bu mekana ulaştırmak oluyor. BKM, merkezin sunduğu bu tarz üst seviye hizmetlerin tamamından faydalanan işletmelerden biri. Ercüment Büyükşumnulu, BKM’nin şu ana kadar olağanüstü durum merkezini acil olarak kullanmaya ihtiyaç duymadığını ama her yıl planlı olarak 24 saat süreyle İstanbul merkezinde bulunan operasyonların kesilerek olağanüstü durum merkezini devreye aldıklarını belirtiyor.

Elbette yedeklenen sadece veriler ve sunucular olmayıp işin kendisi olunca maliyetler de bu çerçevede değişkenlik gösterebiliyor. Ancak IBM’in merkezinde tüm hizmetlerden faydalanma zorunluluğu yok. Dileyen müşteriler kendi donanımlarını kullanarak sadece barındırma hizmeti alabiliyor. Öte yandan Defne Tozan, “Günümüzde maliyetlerin düşürülmesi zorunluluk arz ederken, kesintiye neden olan bir olayın maliyetinin önlem almaktan çok daha yüksek olabileceğini göz önünde bulundurularak gerekir” diyor ve ekliyor: “Özellikle finansal kuruluşların BT sistemlerinin kesintiye uğraması ve veri kaybetmesi saatte milyonlarca dolarlık kayıplarla ölçülmektedir.”

IBM’in İş Sürekliliği ve Olağanüstü Durum Merkezi’ne ilgi yüksek ve şirket gelecek yıllarda İstanbul’da ikinci bir merkez kurmayı planlıyor. İş sürekliliğinin sağlanması artık sadece bilgi işlem merkezinin kurtarılması olarak algılanmaması gerekiyor ve bu süreç her geçen gün bilgi teknolojileri departmanlarının sorunu olmaktan çıkıyor.

Değişen bu süreci işletmelerin göz ardı etmeyerek, yapacakları yatırım kararlarını alırken kendilerine “ya olursa?” sorusunu da mutlaka sormaları gerekiyor.

Sözün Özü: Verileri ve sunucuları yedeklemek olağanüstü durumlarda yeterli olmayabilir. Hassas iş süreçleri için ikinci bir merkez açma ihtiyacının çözümü ise hazır.

Bu yazı Bloomberg Businessweek Türkiye Dergisinin 6-12 Haziran 2010 22. sayısında yayınlanmıştır.
Orjinal PDF dosyasını buradan indirebilirsiniz.

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply