Daha Çok Dell

– DELL Türkiye’deki yerel operasyonunu yeniden yapılandırıyor
– “Tüketicinin ve pazarın ihtiyaçlarına göre hareket ediyoruz.”

DELL Amerika’da doğmuş ve hızla büyümüş, pazar stratejileri benzeri firmalardan farklı olarak hareket etmiş, tüketici odaklı bir teknoloji firması. Bireysel kullanımda dizüstü bilgisayarlardan başlayarak yazıcı ve projeksiyonlara kadar uzanan, kurumsal tarafta ise en temel seviyede sunuculardan başlayarak depolama çözümlerine varan çok geniş bir ürün ailesine sahip. 2010 yılı verilerine göre küresel operasyonlarının cirosu 60 milyar dolara ulaşmış durumda.DELL 2007 yılında Amerika, Avrupa, Asya ve Uzak Doğu’da büyük dağıtımcılarla çalışma stratejisini benimsedi. DELL, amiral gemisi olan dell.com üzerinden aldığı çevrimiçi sipariş operasyonlarına devam etmekle beraber bugün dünya çapında sayısı her geçen gün artan 24 binin üzerinde satış noktasına sahip. Bu dönüşüm sürecinin Türkiye açısından anlamı büyük zira 1,5 yıl öncesine kadar daha sert fiyatlandırma politikaları ve müşterinin beklentilerine tam cevap veremeyen bir yapıdan sıyrılarak dağıtım kanalları üzerinden satışa odaklanan DELL, teknik servis ve pazarlama operasyonlarını kendi merkezinde topladı.

DELL Tüketiciden Sorumlu Ülke Müdürü Gülfem Çakmakçı, şirketin bir dönem boyunca Türkiye’de baskın bir marka algılamasına sahip olduğunu belirtiyor ancak markanın inişli çıkışlı seyrini, “Daha önce fırsatçı yaklaşımlar ile sürdürülebilir operasyon yapmıyorduk” diyerek itiraf ediyor. DELL geçmişteki saldırgan fiyat politikaları ile hızlı kazanca odaklanma sürecini değiştiriyor. “1,5 yıldır çok daha ciddi ve odaklı olarak çalışıyoruz. Ürün portföyünün genişletilmesi, ürünleri doğru konumlandırmak, stabil bir dağıtım kanalı üzerinden hareket etmek ve servis altyapısı bizim için önemli dört husus” diyor Çakmakçı.

DELL’in sadece Türkiye’de değil tüm dünya operasyonlarında dağıtım işinde uzman olmadığı daha önce de biliniyordu. Ancak bu süreçte ilerleme kaydedildiği açık bir gerçek. Halen gelirlerinin yüzde 60’dan fazlasını kişisel bilgisayarlardan (PC) sağlayan DELL’in 2009 son çeyrek verilerine göre PC pazar payı yüzde 23. Türkiye’deki durum ise biraz daha farklı. IDC verilerine göre taşınabilir PC ürün gamında 2009’un ilk çeyreğinde pazar payı yüzde 3 olan DELL’in 2010 ilk çeyreğindeki pazar payı yüzde 5,3’e yükselmiş durumda. Yüzde 183’lük
büyüme DELL’i en hızlı büyüyenler sırasında ikinci sıraya yerleştiriyor. İlk sırada ise yüzde 5,1 pazar payı ve yüzde 199’luk büyüme ile Samsung bulunuyor. Yüzde 19,5’lik pazar payına sahip olan Acer, pazar payı sıralamasında ilk sırada yer alıyor ama sadece yüzde 56,4 büyüme oranı ile yüzde 59,2 olan pazar ortalamasının gerisinde.

Gülfem Çakmakçı, Türkiye’nin kriz ülkesi olduğunun altını çiziyor ve “Biz krizden bahsederken gülebilen bir milletiz” diyor. Bu sebeple 2009 yılı içindeki operasyonlarında temkinli hareket etmişler. “Altından kalkamayacağımız hiçbir işe girmedik” diyor Çakmakçı ve kâr marjları ile oynanarak rahatlıkla pazar paylarının kontrol edilebileceğine dikkat çekiyor. Ancak DELL’in şimdilik uzun vadeli stratejisi kârlılığa odaklanmak ve sürdürülebilir bir iş modeli ile hareket etmek.

Uzun süredir bir teknoloji marketleri zincirine bağlı olmadan perakende satış yapan Teknokta Bilgisayar kurucusu ve sahibi Mehmet Imıl, DELL’in yeni stratejilerini olumlu buluyor. Imıl’a göre teknik servisin yeterli olması ve ürün gamındaki çeşitlilik müşteri açısından avantajlı bir durum.

Şu anda Türkiye pazarında çok fazla marka ve oyuncu var. Dağıtıcıların, bu sıkışıklık içinde yaşanan güvenlik problemleri de göz önüne alınırsa son derece dar bir dönemden geçtikleri söylenebilir. Gülfem Çakmakçı’ya göre bu sürecin sonunda notebook pazarında çıkışlarla beraber ciddi konsolidasyonlar gerçekleşecek.

Sözün Özü: DELL bir süredir sadece globalde değil Türkiye’de de değiştirdiği stratejisi ile büyümeye devam ediyor. Amacı Türkiye pazarında ilk üçe girmek.

Bu yazı Bloomberg Businessweek Türkiye Dergisinin 30 Mayıs – Haziran 2010 21. sayısında yayınlanmıştır.
Orjinal PDF dosyasını buradan indirebilirsiniz.

Tags: , , , , ,

Leave a Reply